Türksat 5B uydusu

"<yoastmark

Türksat 5B uydusu 42 derece doğu yörüngesinde hizmet verecek olan Türksat 5B uydusu SpaceX falcon dokuz roketiyle ABD’nin Florida eyaletinde bulunan cape caneveral üssünden hizmet vereceği yörüngeye fırlatıldı. 5B uydusu veri iletişim kapasitesini 15 kat arttıracak. Aselsan tarafından yerli olarak tasarlanıp üretilen uydu ekipmanları kullanıldı. Türksat uyduları içerisinde en geniş kapsamlı olan uydu sistemi otuz yedi yıl yörüngede hizmet verecek.

Türksat 5B özellikleri nelerdir?

Türksat 5B uyducu

Türksat 5B özellikleri nelerdir? Türkiye cumhuriyetinin yük kapasitesi en fazla uydusu olan Türksat 5B 4,5 ton fırlatma ağırlığına ve 15 kilowat güç kapasitesine sahip. Uydu yeni nesil teknoloji olan elektrikli itki sistemi bulunuyor. Kullanıma geçmesi ile Ka-bant yani Ku-bant’ın bir üst frekans seviyesi olan sistem ile daha yoğun ışımayla frekans tekrarıyla veriyi aktarabilir kullanım maliyeti daha ekonomiktir. Büyük güç ve kapasite genişliğine sahip olmasından dolayı yüksek hızları desteklediğinden küçük çaplı çanak anten kullanımını destekler. Ayrıca Türksat uydu anten ailesi peycon servislerinin kapsama alanı daha hızlı ve güçlenmiş olacak ve dünya üzerindeki birçok ülkede kullanılabilecek.

Türksat 5B uydusu ne işe yarar?

"<yoastmark

5B uydusu ne işe yarar? uydunun kapasite verimliliği yirmi kat yüksek uydu kategorisinden yer aldığından ortadoğunun tamamı, Basra körfezi, Akdeniz, Nijerya, Güvey Afrika, Kuzey ve Doğu Afrika, Kızıldeniz ve yakın bölgeleri içeren geniş bir kapsama alanında kullanılmı, huzme kapsama mesafesinin kullanılması ile 55 Gbps’den daha ileri iletim kapasitesine sahip oldu. Denizcili ve havacılık sektörlerinde etkin şekilde kullanılacak.

Digitürk Eutelsat’daki üyelerini TÜRKSAT’a taşıyor.

Digitürk Eutelsat’daki üyelerini Türksat’a taşıyor. Digitürk(beİN media grup) Eutelsat uydusundan yayın yapan üyelerini TÜRKSAT 5B uydusunun faaliyette geçmesi ile birlikte 42 derece doğu uydusu olan TÜRKSAT uydusuna taşıyacağını duyurdu. Bu taşıma işlemine öncelikle bireysel ünite sistemi kullanan (bankon veya çatıda) çanak anten bulunan kullanıcılardan başlanacağı ilerleyen zamanlarda merkezi dağıtım ünitesi kullanan (MDU sistemi, Multiswich dağıtım sistemi, Headent sistemi) üyelerinin geçiş işlemi yapılacağı duyuruldu. Geçiş sonrası 5B uydusunda eksik olan kanallar şunlardır: Da vinci, cnn int, fashion, bbc wolds news, eurosport2, mcm hd, mtv live hd, bbc cbee bites hd, france 24, tv5 monde hd, euronews5 hd, yaban tv hd, mezzo hd, rai uno, bloomberg, bbc ent, mtv hits, mtv00s, cgtn, cgtn documentry, bein sports int, şömine keyfi, digitürk 4k, dıscovery science

Digitürk Türksat 4A üzerinden yayın yapıyor. Türksat 4A uydusu ile Digitürk, Türkiye genelinde daha yüksek çözünürlüklü yayınlar sunuyor. Ayrıca, Türksat 4A ile birlikte Digitürk, daha geniş bir kapsama alanına sahip oluyor. Bu sayede daha fazla müşteriye hizmet verebiliyor ve daha fazla bölgede yayın yapabiliyor. Bu nedenle, Digitürk aboneleri Türksat 4A üzerinden yayın yapılmasından dolayı daha iyi bir kalite ve daha geniş bir kapsama alanına sahip olacaklar.

Digitürk, Türkiye’nin ilk ve en büyük dijital yayıncı kuruluşudur. İlk olarak 1999 yılında kurulmuş olup, kablolu veya uydu yayını aracılığıyla müşterilerine geniş bir yelpazede televizyon yayınları sunar. Digitürk aboneleri geniş bir yelpaze içerikler sunar, başlıca içerikler arasında: spor, haber, belgesel, eğlence, çocuk, film, dizi, müzik, yabancı dillerdeki yayınlar vb.
Digitürk, yayınlarını Türksat 4A uydusu üzerinden yapmaktadır. Bu uydu ile Digitürk, Türkiye genelinde daha yüksek çözünürlüklü yayınlar sunmakta ve daha geniş bir kapsama alanına sahip olmaktadır. Digitürk ayrıca, internet üzerinden yayın yapma özelliği olan Digitürk Play adıyla mobil cihazlar, tabletler, bilgisayarlar ve Smart TV gibi cihazlar üzerinden de yayın yapmaktadır.

Tıkla Ara