Lnb nedir? Lnb çeşitleri nelerdir?

Lnb nedir

Lnb nedir? Lnb çeşitleri nelerdir? Çanak antenin topladığı uydudan gelen mikrodalga sinyallerini güçlü frekanslara çevirip anten kablosu ile uydu alıcısına aktaran cihazlardır. Türkiye de 1Db ve 5Db aralığında çeşitleri mevcuttur. Lnb’nin kalitesi desibeli ne kadar küçük değerdeyse ürettiği sinyal kalitesi o kadar yüksektir. Piyasada farklı markalarda satılan uydu anten bileşenlerin parcalarından bir olan Lnb’lerin ünversal Lnb, Twin Lnb, Dörtlü Lnb, 8’li Lnb, Quadr Lnb, Mdu1, Mdu2, Mdu3, Mdu4, Mdu5 çeşitleri bulunmaktadır. Mdu Lnb’ler Digitürk uydu yayınlarının izletilmesinde, Üniversal Lnb’ler Yerli ve yabancı uydu yayınlarının izlenmesi için yapılan çanak anten montajlarında, Quadr Lnb ise merkezi uydu santral sisteminde santrale alt ve üst bantları göndermek için kullanılırlar.

Evrensel KU Bandı LNB Çalışma Prensibi?

Evrensel KU bant LNB çalışma prensibi

Evrensel KU Bandı LNB Çalışma Prensibi?Evrensel Ku bant Lnb’ler üzerinde dolaşan voltajı değiştirilerek yatay ve dikey olarak sinyaller arasında uydu frekansını recever cihazına gönderir bu sürekli 22Khz aralığında uygulanıp LNB’yi yüksek ve düşük bant arasında çevirimi sağlar.
Çünkü iletilen bant genişliği koaksiyel kablo üzerindeki mevcut bant genişliğinden daha büyük olmasıdır. Evrensel KU bant LNB de uydu sinyali bölünemez uydu kablosunda bir zaman süresinde 1/4 oranında sinyal etkileşimi gerçekleşir. Örneğin 10.7Ghz ile 12.75 Ghz frekans aralığında sinyaller 950Mhz ile 2150Mhz arasında salınım gerçekleştirir. Dikey Düşük (VL)-13V, Yatay Düşük (HL)-18, Dikey Yüksek (VH)-13+22Khz, Yatay Yüksek (HH)-18+22Khz olarak değer sağlar.

Evrensel Tekli Lnb

Tel çıkışlı LNB

Evrensel Tekli Lnb Tek Lnb (1 Yönlü) Çanak anten koluna plastik Lnb kelepçesi içerisine gizli vida yardımı ile bağlanan sadece 1 adet Televizyon yayını izlenebilmesine olanak sağlayan low noise block uydu alıcısına koaksiyel kablo ile bağlanan uydu ekipmanıdır. Türkiye’den izlenebilen tüm uydu frekanslarının izlenmesinde kullanılmaktadır.

Single LNB (Low Noise Block Downconverter), çanak anten sistemlerinde bir uydudan sinyal almak ve yükseltmek için kullanılan bir cihazdır. Çanak antene bağlanır ve uydudan aldığı yüksek frekanslı sinyalleri, uydu alıcısı tarafından işlenebilecek düşük frekanslı sinyallere dönüştürür. LNB ayrıca kalitelerini ve güçlerini artırmak için sinyalleri yükseltir.Tek bir uydudan sinyal almak için tasarlanmıştır ve çoğu temel çanak anten sistemi için genellikle yeterlidir. Tipik olarak, daha sonra birden çok kanalı izlemek veya dinlemek için kullanılabilen tek bir uydu alıcısına bağlanır. Tek LNB’lerin kurulumu kolaydır ve nispeten ucuzdur. Genellikle konut ve küçük ticari uygulamalar için kullanılırlar.Hem C hem de Ku bant frekansları için kullanılabilir ancak farklı bölgelerin frekansları ve sinyal güçleri farklı olduğundan LNB ile uydu sistemi ve bulunduğunuz bölge arasındaki uyumluluğu kontrol etmeniz önemlidir.

Dörtlü LNB (Low Noise Block Downconverter), uydu televizyon sistemlerinde bir uydudan alınan mikrodalga frekans sinyallerini yükseltmek ve aşağı dönüştürmek için kullanılan bir cihazdır. “Dörtlü” LNB olarak adlandırılır çünkü dört ayrı alıcının aynı uydu çanağına bağlanmasına izin veren dört çıkışı vardır. Bu, birden fazla TV’nin, ek çanak antenlere veya kablolara ihtiyaç duymadan aynı anda uydu sinyallerini almasına olanak tanır. Dörtlü LNB’ler hem konut hem de ticari uydu TV sistemlerinde kullanılmaktadır.

Quattro LNB, uydu televizyon sistemlerinde kullanılan bir tür düşük gürültülü blok aşağı dönüştürücüdür (LNB). Çoğu LNB’de bulunan standart bir veya iki çıkışın aksine dört çıkışı olduğu için “Quattro” olarak adlandırılır. Bu, birden çok alıcının tek bir uydu çanağına bağlanmasına izin vererek, birden çok TV’nin aynı anda farklı kanalları görüntülemesini sağlar. Ayrıca, kullanıcının birden çok alıcıyı birden çok uyduya bağlamasına izin veren çoklu anahtar kullanımı gibi daha gelişmiş yapılandırmalara olanak tanır.

Tıkla Ara